Türkiye İle Esed Rejimi Arasında Dolaylı Görüşme

Siyasi geçiş sürecinin başlaması ile alakalı BM’nin aldığı 2254 sayılı kararı kapsamında çalışmalar için ziyaretlerini sürdüren Putin’in özel temsilcisi Lavrentyev, Şam’da Esed ile görüştükten sonra Türkiye’ye geldi.

, 0 Yorum

Siyasi geçiş sürecinin başlaması ile alakalı BM’nin aldığı 2254 sayılı karar kapsamında çalışmalar için ziyaretlerini sürdüren Putin’in özel temsilcisi Lavrentyev, Şam’da Esed ile görüştükten sonra Türkiye’ye geldi. Basına henüz görüşme ile ilgili Türkiye tarafından bir açıklama yapılmadı. Rus heyeti, görüşmeyi Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın ile yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Dairesi Başkanı Sergey Verşinin’in Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştükten sonra Ankara’ya geldiği belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Lavrentyev ve Verşinin, Ankara’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü.

Taraflar, Suriye’deki gelişmeler ile BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı temelinde Suriye’de siyasi çözüm sürecinin teşvik edilmesi üzerinde durdu.

Lavrentyev başkanlığındaki Rus heyeti, dün Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmüştü. Esad, Rus heyetle görüşmede, bazı ülkelerin teröre destek vermesinin kabul edilemez olduğunu dile getirmişti.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2015 yılında Suriye’ye ilişkin aldığı 2254 numaralı karar taslağında şu maddeler var:

  • Ocak ayı başında siyasi geçiş için ateşkes ve resmi müzakere çağrısı
  • IŞİD ve El Nusra Cephesi dâhil “terörist” olarak görülen gruplar dışında tutulacak
  • Bu gruplara yönelik “saldırı ve savunma eylemleri” – ABD ve Rusya öncülüğündeki hava saldırılarına atıf – devam edecek
  • BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ateşkesin nasıl denetleneceğine dair 18 Ocak’a kadar bilgi verecek
  • Altı ay içinde “güvenilir, kapsayıcı ve mezhepsel olmayan bir yönetim” oluşturulacak
  • 18 ay içinde BM gözetimi altında “özgür ve adil seçimler” yapılacak
  • Siyasi geçiş Suriye önderliğinde olmalı

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN