Türkiye, İngiltere’den Çöp ithal Ediyor

İngiliz Guardian Gazetesi’nde yer alan haberde, Türkiye’nin İngiltere’den plastik atık ithalatını artırdığını ve bu durumun çevreye zarar verme ihtimali nedeniyle uzmanları endişelendirdiğini yazdı.

, 0 Yorum

Malezya ve Vietnam’ın İngiltere’den plastik çöp ithalatına sınırlama getirmesinin ardından, Polonya’nın da atık ithalatı konusunu değerlendireceği haberi üzerine, Türkiye İngiltere’den en çok plastik çöp ithal eden ülkeler arasına girdi.

Çevreye zarar vereceği gerekçesiyle uzmanları endişelendiren bu durum, öte yandan çöp toplayıcılarının da gelirlerini azaltacağı gerekçesiyle tepki topluyor.

Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Yıllık ortaya çıkan 6 milyon ton plastik çöpün 3,5 milyonunu biz topluyoruzAncak ithalatlar nedeniyle kazancımız düştü, topladığımız çöpün değerini düşürüyorlar.” dedi.

İngiltere Çevre Ajansı’na ihracatçılar tarafından aktarılan bilgilerde, 2018’in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. Geçen yılın aynı döneminde bu miktar 12 bin 22 tondu.

Ekim ayında Türkiye’nin,  İngiltere’den en çok plastik çöp alan ikinci ülke konumuna yükselmesi bekleniyor.

İngiltere’deki şirketlerin geri dönüşüm dışında çöp ihraç etmeleri yasak olmasına rağmen, Guardian Gazetesi, Türkiye’nin geri dönüşüm sicili çevre gözlemcilerini ikna edecek cinsten olmadığını söylüyor.

Türkiye Çöplerin Sadece % 1’ini Geri Dönüştürüyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 2015 yılındaki raporuna göre, Türkiye çöpünün sadece yüzde 1’ini geri dönüşüme yolladığını, gerisini ise katı atık sahasına gönderdiği belirtiliyor.

Bu veriler, Türkiye AB’nin çöplüğü konumuna düştüğünü gösteriyor.

Science dergisindeki bir araştırmaya göre, Türkiye plastik atıkları geri dönüştürmede en başarısız ilk 20 ülke arasında yer alıyor.

Belediyeler, 2016’da 31 milyon ton çöp topladılar. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre bu çöplerin sadece yüzde 9,8’i geri dönüşüme gönderilebildi. Kendi çöpünü bile geri dönüşümle eritemeyen Türkiye’nin, İngiltere’den ithal ettiği milyonlarca ton çöpü doğada istifleyerek bir çevre katliamına imza attığı düşünülüyor.

The Guardian

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN