Türkiye: ‘Menbiç Konusunda ABD İle Anlaştık’

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert’in ABD’nin Menbiç’ten çekilmeyeceğini açıklamasından sonra İbrahim Kalın’dan, Menbiç konusunda ABD ile anlaştık açıklaması geldi.

, 0 Yorum

ABD Dışişleri Söcüsü Nauert’in ABD’nin Menbiç’ten çekilmeyeceğini açıklamasından sonra İbrahim Kalın’dan, Menbiç konusunda ABD ile anlaştık açıklaması geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yazılı açıklamasında, “Kürtlerin ağırlıkta olduğu Afrin nüfusunun büyük bölümü, Türk ordusu ve Türkiye’nin desteklediği muhalif güçlerin saldırı tehdidi altında, evlerini terk etti” ifadeleri kullanıldı.

ABD’li sözcü, “Afrin’de yağma olayları yaşandığına dair” haberlerden endişe duyduklarını kaydetti. Sivillere acil yardım sağlanmasına imkân verilmesi çağrısı yaptı.

Heather Nauert, ABD’nin Afrin bölgesinde operasyon yürütmediğini hatırlattı. “NATO müttefiğimiz Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarına olan bağlılığımız sürüyor” ifadesini kullandı.

ABD Sözcüsü, Afrin dahil olmak üzere son iki ayda Suriye’nin batısındaki çatışmaların, DAEŞ’le mücadelede dikkatlerin dağılmasına neden olduğunu kaydetti.

“Menbiç’ten Çekilmiyoruz”

 ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Albay Robert Manning,  ABD’nin Afrin’de askeri gücü olmadığını belirterek,  Menbiç’teki ABD güçlerinin çekilmeyeceğini söyledi.

Sözcüye Türkiye’nin Menbiç’e saldırı düzenlemesi halinde, ABD öncülüğündeki koalisyonun, Suriye Demokratik Güçleri’ni koruyup korumayacağı da soruldu.

Manning, Menbiç’te ABD güçleri bulunmasının tüm taraflar için açık olduğunu kaydederek, “Çatışma yaşanmaması için tüm tedbirleri alacağız” yanıtını verdi.

Batı Suriye’deki durumdan kaygılı olduklarını da belirten Pentagon sözcüsü DAEŞ’le mücadeleye odaklanma ve masum sivilleri koruma çağrısı yaptı.

Kalın: “Menbiç Konusunda ABD İle Anlaşmaya Vardık”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD tarafından doğrulanmayan Menbiç anlaşmasına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Menbiç konusunda son dönemde ABD ile yoğun müzakereler yapıldığını söyleyen Kalın, “Genel bir anlaşmaya vardık. Şimdi bu anlaşmanın uygulanmasını bekliyoruz. Eğer uygulanırsa, ABD ile karşı karşıya gelmemiş olacağız” dedi.

Kalın, Afrin’de yaşanan gelişmeleri ve YPG’nin bulunduğu Menbiç’te neler olacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Henüz bir anlaşma yok” dediği Menbiç hakkında Kalın’dan farklı bir bilgilendirme geldi. Kalın’ın ifadelerine göre Menbiç konusunda Türkiye ve ABD anlaşma sağladı ve şu an için anlaşmanın uygulanması bekleniyor.

‘AfrinHarekatı Öncesi Koordine İçindeydik’

Kalın, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, Türkiye’nin Rusya ve ABD ile ne tür temaslarda bulunduğuna dair soruya, “Suriye’de bölgenin gerçekleri göz önünde bulundurulduğunda, orada attığınız her adımı koordine etmeniz gerektiği açıktır. Biz DEAŞ ile mücadele için kurulan uluslararası koalisyonunun bir parçasıyız. Koalisyonun bir parçası olarak ABD, İngiltere ve diğer koalisyon ülkeleriyle Cerablus bölgesinde ve diğer yerlerde bir dizi harekatta bulunduk. Fırat Kalkanı Harekatını başlatmadan önce de koordinasyon halindeydik. Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmadan önce de Ruslar, İranlılar, ABD’liler ve uluslararası koalisyon ile koordinasyon içindeydik. Bugüne kadar başarılı olduk. Sivil kayıplardan kaçındık, şimdiye kadar harekatımızın amacına ilişkin tüm süreç şeffaf ilerledi” ifadelerini kullandı.

‘Bu Unsurların Bölgeden Çekilmesini Bekliyoruz’

Uzun süredir bu anlaşmanın masada olduğuna ve son üç haftadır ABD’nin görevden alınan halen Dışişleri Bakanı RexTillerson ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral RaymondMcMaster ve diğer ABD yetkilileriyle yoğun temaslar yürütüldüğüne dikkati çeken Kalın, “Genel bir anlaşmaya vardık. Şimdi bu anlaşmanın uygulanmasını bekliyoruz. Eğer bu anlaşma uygulanırsa, ABD ile karşı karşıya gelmemiş olacağız. Şimdi, Amerikalıların Rakka operasyonu tamamlandığında söylediği gibi, bu unsurları bölgeden çekmesini bekliyoruz” dedi.

‘Anlaşmaların Devam Etmesini Umuyoruz’

Kalın, ABD’deki Dışişleri Bakanı değişikliğinin Türkiye-ABD ilişkilerine nasıl yansıyacağına ilişkin, “Devlet işlerinde devamlılık esastır. Bakanlar, yetkililer değişebilir ama kilit politikaların aynı kalması beklenir. ABD’li mevkidaşlarımızla vardığımız anlaşmaların devam etmesini umuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmişti ancak görüşmede kayıt yapılmamıştı. Kayıt altına alınmayan görüşme eleştirilere sebep olmuştu.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN