Türkiye ve ABD’den ‘Savunma, Dışişleri ve İstihbaratta’ Ortak Hareket

Başbakan Yıldırım, ABD ile temasların bundan sonra Savunma, Dışişleri bakanları ve İstihbarat başkanlarının kendi aralarında çalışacağı üçlü bir mekanizma ile yürütüleceğini ifade etti.

, 0 Yorum

Başbakan Yıldırım, ABD ile temasların bundan sonra Savunma, Dışişleri bakanları ve İstihbarat başkanlarının kendi aralarında çalışacağı üçlü bir mekanizma ile yürütüleceğini ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya temaslarının ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“ABD ile temaslarda ortak üçlümekanizma olacak” diyen Başbakan şöyle konuştu:

“Savunma bakanları, Dışişleri bakanları ve İstihbarat teşkilatının başkanları kendi aralarında yakın çalışacaklar. Bu konunun detaylarını, ilgili bakanlarımızla yapacağımız bir koordinasyon içinde, bu görüşmenin içeriğini de gördükten sonra ele alacağız.”

Fırat’ın doğusu batısı diye bir pazarlık olmayacağını belirten Yıldırım, Menbiç’in, atılması gereken bir adım olduğunun altını çizdi.

Yıldırım, “Bizim orta ve uzun vadede ne Irak ne de Suriye topraklarında Türkiye’ye karşı bir terör oluşumunun var olmasına ve yaşamasına asla müsamahamız olmaz. Fırat’ın doğusu batısı diye bir pazarlığımız da olmaz. Tehdit neredeyse biz orada olacağız. Gittikleri yere kadar askerimiz enselerinde olacak ve gereğini yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Başbakan, PKK’nın bölgede isim değiştirme taktiğine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Şimdi artık orada PKK ismi eskidi. Birçok ülkede terör örgütü olarak tanındı. Şimdi bir taktik yapıyorlar. Demokratik oluşum filan… Biz bunları biliyoruz, hangi kılığa girerlerse girsinler bunlar sızma terörist.”

Yıldırım, Almanya’da, Irak Başbakanı Haydar El Ibadi ile görüşmesinde iki ülke arasında yeni bir sınır kapısı açılması konusunda mutabık kalındığını söyledi.

Başbakan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ üyelerinin listesini de iletti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN