Türkiye Yalanlama Derdinde, ABD Sevkiyat Peşinde

Türkiye, El Kaide’ye destek verdiği iddiasıyla savunma yapmakla meşgul olurken, ABD PKK/PYD’ye yüzlerce TIR’lık mühimmat sevk ediyor.

, 0 Yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD‘nin DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett Mcgurk’ün İblid’deki El Kaide varlığı ile ilgili Türkiye’ye yönelik sözlerine tepki gösterdi. Mcgurk’un sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirten Kalın, İblid’i Türkiye’nin kontrol etmediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“İdlib’teki bu terör örgütü yapılanmasının Türkiye ile ilişkilendirilmeye çalışılması, böyle bir imada bulunulması kabul edilebilir bir şey değil. Neden? İdlib’i biz kontrol etmiyoruz.”

Tv Net’te katıldığı programda konuşan Kalın, bölgede ABD, Rusya, rejim ve YPG’nin varlığının bulunduğunu açıklayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi bu kadar geniş bir alanda bu kadar çok yoğun insanın olduğu bir yerde ve sahada bu kadar farklı dinamiklerin hareketli olduğu bir alanda kalkıp bir tane gelişmeyi hem de en olmayacak şey, Türkiye’nin hiç ilgisinin, alakasının olmadığı bir şeyi Türkiye’ye fatura etmeye çalışmak iyi niyetle bağdaştırılacak bir şey değil.”

Suriye’de işler kötü gittiğinde bir günah keçisi arandığını da belirten Kalın, ABD’nin son açıklamalarının bu çerçevede olduğunu ifade etti.

Mcgurk geçtiğimiz günlerde bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada İblid’deki El Kaide varlığı nedeniyle Türkiye’yi eleştirmişti.

McGurk, “Bazı ortaklarımızın on binlerce silah gönderme ve yabancı savaşçılar bu bölgeye girerken yüzlerini başka tarafa çevirme yaklaşımlarından El Kaide çok yararlandı” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’den PYD’ye TIR sevkiyatı sürüyor

Türkiye savunma pozisyonunda oturup El Kaide’ye destek verilmediğinin ispatı ile meşgul olurken öte yandan ABDPYD‘ye DAEŞ‘le mücadele adı altında askeri mühimmat içeren 100 TIR daha sevk etti.

Askeri araç gereç ve mühimmat taşıyan 100 TIR’ın, Irak sınırından geçerek örgüt kontrolündeki Haseke’ye girdiği bildirildi. Konvoyda, ABD ordusunun kullandığı yüksek hareket kabiliyetli zırhlı “hummer”lar, 4×4 jipler ile vinçler yer alıyor. Verilecek silahlar listesinde, 12 bin kalaşnikof marka tüfek, 6 bin makineli tüfek ve 3 bin 500 ağır makineli tüfek de bulunuyor.

ABD daha önce de çeşitli aralıklarla PKK/PYD bölgesine toplam 809 TIR teslimatı yapmıştı.

Türkiye halkının canına ve malına kasteden bu yapının, stratejik ortağı olmasına rağmen ABD tarafından destekleniyor olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin dış siyasetteki acziyet ve basiretsizliğini göstermektedir. Üstelik ABD’nin kendisini görmeyip başkasını teröre destekle suçlaması, kendisine itiraz edebilecek izzetli siyaset izleyen bir devletin olmayışından doğan siyasi kibrin bir yansımasıdır.

Görünen o ki dünya, izzetli bir siyasetle ABD’nin kibirle kalmış burnunu sürtecek bir devlete muhtaçtır…

Köklüdeğişim

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN