Veliaht Prens Selman: Vehhabiliği Müttefiklerimiz İstediği İçin Yaydık

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Washington Post Gazetesine verdiği röportajda Vehhabiliği, Sovyetlerin Yayılmasını Engellemek İçin Kullandık dedi.

, 0 Yorum

Amerika Birleşik Devletleri ABD merkezli Washington Post Gazetesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’la yapılan bir röportajı yayınladı.

Özellikle Donald Trump’ın Yahudi damadı Jared Kushner hakkında sorulan sorularla ön plana çıkan röportajda dikkat çeken bir ayrıntı da Suudi Krallığın temsilcisi olduğu ‘vehhabilik’ hakkında oldu.

Washington Post Gazetesinde şunlar yazıldı:

“Kendisine (Suudi) Krallıktaki baskın katı inanç olan ve küresel terörizmin kaynağı olmakla suçlanan Vehhabiliğin Suudi Arabistan tarafından finanse edilerek yayılması soruldu ve Muhammed (Bin Selman) denizaşırı Camilere ve medreselere yönelik yatırım Soğuk Savaş döneminde kökleşti, o zamanlar müttefiklerimiz, Suudi Arabistan’dan Sovyetler Birliğinin İslam Ülkelerine yayılmasına engellenmesi için kaynaklarını kullanmasını istedi dedi.”

Suudi Arabistan Veliaht Prensine göre ‘vehhabilik’ uluslararası kurumlar aracılığıyla yayılarak Sovyet akımını engellemeyi amaçlasa da asıl etkisini ‘müttefikler’ tarafından Osmanlı Hilafetine karşı kullanıldığında göstermişti.

Osmanlı Devletine karşı ayaklanmanın temel teşvik edici unsurları arasında yer alan ideolojik fikirlerin siyasi amaçlarla yaygınlaştırıldığı biliniyor.

Suudi Arabistan Krallığının da aralarında bulunduğu Osmanlı Devletinin yıkılmasının ardından kurulan devletlerin tamamı Veliaht Prensin sözünü ettiği ‘müttefikler’ tarafından yönetilmekle suçlanıyor.

Asyanın Sesi

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN