Venezuela’da darbe girişimi yapıldı!

Venezuela’nın kuzey batısında Valencia kentindeki bir askeri üste Devlet Başkan Nicolas Maduro’ya karşı ayaklanma meydana geldi.

, 0 Yorum

Kendilerine “41’nci Tugay” adını veren bir grup asker tarafından gerçekleşen ayaklanmada askerler internet üzerinden de bir video yayınladı. Video’da, “bu bir darbe değil, bu anayasal düzeni sağlamak için yapılan sivil bir hareket” ifadelerini kullanan askerler, hükümetin sosyal medya kanalıyla yaptığı açıklamaya göre tutuklandı.

Hükümet kanadı tarafından “terör saldırısı” olarak nitelenen saldırıyla ilgili görgü tanıkları gece boyu bölgeden silah sesleri duyulduğunu belirtti.

Venezuela’da Maduro hükümetine karşı nisan başından bu yana devam eden protestolarda en az 115 kişi ölmüş, 1.500 kişi yaralanmış, 500’den fazla protestocu ve hükümet karşıtı tutuklanmıştı.

Maduro yönetimi, muhalefetin, aşırı sağcı radikaller ve suç çetelerinin iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunurken, muhalefet de ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN