Yemen’de 24 Saat İçinde 149 Kişi Öldü

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başlattığı saldırılar liman kenti Hudeyde’de yoğunlaşıyor. Siviller, açlık ve temiz suya erişimin olmadığı bölgelerde görülen salgın hastalıklara karşı yaşam savaşı veriyor.

, 0 Yorum

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başlattığı saldırılar liman kenti Hudeyde’de yoğunlaşıyor. Siviller, açlık ve temiz suya erişimin olmadığı bölgelerde görülen salgın hastalıklara karşı yaşam savaşı veriyor.

ABD çıkarları için Yemen’i hava saldırıları ile yakıp yıkan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin Trump’ın çağrısına uyup masaya oturmaması üzerine yeniden ölüm kusmaya başladı.

Çatışmalar ülkenin batı kıyısındaki liman kenti Hudeyde’de şiddetlendi. 24 saat içinde 149 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda en fazla zararı siviller gördü. Suudilerin desteklediği Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kentini Husilerden geri almak için yeni saldırılar ile şehri cehenneme çeviriyor.

Bir liman kenti olan Hudeyde, ikmal açısından kilit öneme sahip. Son 10 günde Kızıldeniz kıyısındaki Hudeyde’de yaşanan yoğun çatışmalar yüzünden 400’den fazla kişi hayatını kaybetti. Husiler 2015 yılından beri Hudeyde’yi kontrol altında tutarken, aynı yıl Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun başlattığı müdahale ile katliam, açlık ve susuzluk yüzünden binlerce masum sivil hayatını kaybetti. Kuşatma altındaki bölgelerde temel gıda maddelerine ulaşmak neredeyse imkansız bir hal alırken, çocuklar açlığa bağlı hastalıklar yüzünden annelerin kucağında can vermeye devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, 2015’ten bu yana yaşanan çatışmalarda 10 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

‘Yemen’de Suudi Ve BAE Güçlerinin Hudeyde’yi Alabileceklerini Düşünmesi, Bizi Kaygılandırıyor’

Guterres, Paris’te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Merkezinde France24 kanalına açıklamalarda bulundu.

Antonio Guterres, Yemen’deki durum hakkında şu ifadeleri kullandı :

Bugün dünya daha çatışmacı ve daha karmaşık ve bölgesel güçler artık büyük güçlerin kontrolünde değil. Yemen’de ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin yani BMGK daimi üyeleri çatışmaların durması konusunda hemfikir. Fakat bugüne kadar bir sonuca varılamadı. Bence kimseye faydası olmayan bir savaş, herkesin kaybettiği, insani açıdan yıkıcı sonuçları olan bir savaş. Biz burada ateşkesi başaramadık. Açıkçası, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri hala Hudeyde’yi alabileceklerini düşünüyorlar. Bu bizi aşırı derecede kaygılandırıyor

Ateşkesin sağlanamadığını ve taraflar arasındaki savaşın daha da kızışacağını belirten Guterres’in açıklamaları, BM’nin bir fonksiyonun olmadığını ve ABD’nin istediği siyasi hedefe ulaşılana kadar katliamın şiddetleneceği yönünde yorumlanıyor.

Bu siyasi hedeflere ulaşmak için olacakları tehdit diliyle açıklayan BM, ABD’nin sözcüsü gibi bir profil çizmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN