Yemen’den Göç Edenlerin Sayısı ‘Bir Ayda’ 121 Bini Aştı

Yemen’de devam eden çatışmalar nedeniyle ülkenin en önemli liman kentlerinden Hudeyde kentinden göç edenlerin sayısının Haziran ayı başından bu yana 121 bini geçtiği bildirildi.

, 0 Yorum

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) Yemen’in Hudeyde kentinde insani yardım alanında çalışan gruplarla iş birliği yaparak hazırladığı raporda, kentten göçlerin devam ettiği ve Haziran ayı başından bu yana bu sayının 121 bini geçtiği ifade edildi.

Söz konusu kişilerin 17 bin 350 aileye mensup olduğu bilgisi de paylaşıldı.

10 Binden Fazla Aileye Mensup Yaklaşık 80 Bin Kişiye Yardım

Raporda, 10 binden fazla aileye mensup yaklaşık 80 bin kişiye gıda ve acil durum malzemesi gibi hayati önemi bulunan yardımlar yapıldığı kaydedildi.

Son birkaç gündür yaşanan kısmi sükûnetin ardından Hudeyde’de havalimanı ile Hudeyde-Sana yolu yakınlarında hava saldırıları olduğu, dün de Zebid bölgesine yoğun hava saldırısı düzenlendiği belirtildi.

İnsani yardım alanında çalışanların Hudeyde’de olduğuna değinilen raporda, yardım konvoylarının çok fazla sıkıntıyla karşılaşmadan kente girip çıktığı bildirildi.

Sığınmacılar Zor Durumda

Çatışmalar nedeniyle Hudeyde’deki evini terk eden Abdulgani Muhammed, yerlerinden çıkmak zorunda kaldıklarını ancak yanlarında para ve yemek bulunmadığını belirtti.

Muhammed, “Biz zaten yoksul insanlarız. Çoğumuz düşük ücretlerle yevmiyeli işçi ya da şoför olarak çalışıyor. Memurlar ise iki yıldır maaş alamıyor. Bu nedenle hayatımızı devam ettirecek imkânlara sahip değiliz.” ifadelerini kullandı.

Hudeyde’nin güney kesiminden orta kesimine göç eden Ummu İhab ise zor durumda olduklarını, evlerini terk edince bir okula yerleştiklerini belirtti.

Zor insani şartların yanı sıra çocukları ve yakınlarından ayrılmanın üzüntüsünü yaşadığını ifade eden Ummu İhab, evden ayrıldıklarından bu yana çocuklarının farklı yerlere göç ettiğini ve bazılarından haber alamadığını anlattı.

Çocukların Yarısı Okula Gidemiyor

Raporda, göç nedeniyle öğrencilerin sadece yarısının okula gidebildiği, kent içinde de pek çok Yemenlinin yer değiştirdiğinin tespit edildiği ancak güvenli olmaması nedeniyle bu kişilerin bulundukları bölgelere ulaşılamadığı vurgulandı.

Kentte sağlık sektörünün durumuna da yer verilen raporda, güvenlik zafiyeti nedeniyle 7 sağlık kurumunun kapatıldığı ya da geçici olarak faaliyetine ara verildiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN